بهترین تشک ضد حساسیت

اگر به چیزی حساسیت دارید و تشک نامناسبی را نیز جهت استراحت خود انتخاب کرده‌اید فرآیند خوابتان قطعا به تجربه‌ای ناراحت کننده تبدیل خواهد شد. خارش چشم، آبریزش بینی و سردرد تنها قسمتی از واکنش‌های ناشی از حساسیت هستند. به علاوه در صورت تشدید حساسیت، فرآیند تنفس طبیعی در هنگام خواب نیز با مشکلاتی همراه خواهد شد. تشک ضد حساسیت می‌تواند مشکلات ناشی از آلرژی به غبار یا مواد استفاده شده در تشک را برطرف کند.

طبق تحقیقات بدست آمده در کشور انگلستان، تعداد حداقل ۱۲ میلیون نفر از مردم این کشور در منزل خود به چیزی حساسیت دارند. به علاوه ۵۹ درصد از این تعداد از حساسیت‌های داخلی رنج می‌برند. طبق گفته این افراد، واکنش‌های ناشی از حساسیت آنها در طی خواب تشدید می‌شوند.

به طور قطع داروها تسکین دهنده‌ای موقت برای واکنش‌های ناشی از حساسیت هستند اما برای از بین بردن کامل این واکنش‌ها، در ابتدا باید عوامل حساسیت­‌زا را از منزل خود پاک‌سازی نمایید.

عوامل ایجاد شکل‌گیری حساسیت

طیف وسیعی از موارد سبب شکل‌گیری حساسیت در انسان می‌شوند اما مهم ترین عامل ایجاد حساسیت افراد در حین خواب، موجوداتی میکروسکوپی به نام کنه­‌های خاکی هستند. این موجودات معمولا در رختخواب و فرش زندگی کرده و ماده ترشح شده از بدن آنها حاوی پروتئینی است که سبب ایجاد واکنش‌های آلرژیک در بسیاری از افراد می‌شود.

متاسفانه رهایی از گرد و غبار امری تقریبا محال و غیر ممکن است. تمیز کردن منظم منزل و کشیدن جاروبرقی نیز تنها قسمت کوچکی از گرد و غبار را به طور موقت از بین می‌برد. از طرفی شکل گیری کپک در برخی از تشک‌ها به خصوص تشک‌ها و بالش‌های فومی نیز از دیگر عوامل ایجاد واکنش‌های آلرژیک در افراد است.

مواد به کار رفته در ساخت تشک نیز می‌تواند سبب شکل‌گیری حساسیت در انسان شود. البته شدت و تعداد حساسیت‌های این مورد نسبت به آلرژی‌های ناشی از کپک و کنه‌های خاکی کمتر است. برخی از افراد به تشک‌های شیمیایی مقاوم در برابر شعله حساسیت دارند. در حالی که برخی دیگر حساسیت خود را با استفاده از این نوع تشک درمان می‌کنند. به علاوه تعدادی دیگر از افراد به تشک‌های تولید شده با استفاده از فوم حساسیت دارند.

به طور کلی افرادی که به جنس تشک خود حساسیت دارند در زمان خرید تشک باید به جنس آن دقت کرده و در صورت عدم اطلاعات کافی در این مورد، باید با فروشنده مشورت کنند.

عوامل ایجاد آلرژی در تشک
عوامل ایجاد آلرژی در تشک

بهترین تشک برای افراد مبتلا به حساسیت

در ابتدا باید بدانید که روش‌های زیادی جهت درمان حساسیت وجود دارد و اثرگذاری هر یک از این روش‌­ها با دیگری متفاوت است. اما اگر از هرگونه حساسیت رنج می‌برید استفاده از تشک‌های هایپوآلرژیک می‌تواند ایده خوبی برای درمان حساسیت­‌تان باشد. البته استفاده از این نوع تشک، تضمین دهنده درمان حساسیت شما نبوده و ممکن است که بدن­تان در برابر این نوع تشک نیز واکنش­‌های آلرژیک نشان دهد.

به طور کلی، استفاده از تشک‌های بهاری برای افراد مبتلا به آسم و یا حساسیت توصیه نمی‌شود زیرا که حفره‌های موجود در داخل این نوع تشک، محل مناسبی جهت تجمع کپک، کنه‌های خاکی، سلول‌های پوستی و غیره بوده و سبب تشدید واکنش‌های آلرژیک افراد خواهد شد. این دسته از افراد می‌توانند از تشک‌هایی با هسته فوم یا لاتکس استفاده کنند. همچنین استفاده از تشک‌های بهاری با تعداد حفره­‌های داخلی کمتر نیز مشکلی نخواهد داشت.

ماده لاتکس به طور طبیعی در برابر عوامل میکروبی و حساسیت­‌زا مقاوم بوده و می‌تواند گزینه‌ای ایده­‌ال برای افراد مبتلا به حساسیت باشد. اما برخی از افراد به این ماده حساسیت دارند و واکنش‌های آلرژیک آنها معمولا در صورت تماس با لاتکس خودنمایی می‌کند. البته این دسته از افراد می‌توانند از یک پوشش و یا پد مخصوص تشک در هنگام خواب استفاده نمایند.

دیگر راهکارهای مقابله با عوامل حساسیت­‌زا در هنگام خواب

همان طور که گفته شد، از بین بردن تمامی گرد و غبار منزل عملی غیر ممکن است. اما افراد مبتلا به حساسیت برای کاهش واکنش‌های آلرژیک می‌توانند از محافظ‌های ضد حساسیت مخصوص تشک و بالش استفاده کنند. این نوع محافظ‌ها از تماس بدن با مواد نامطبوع موجود در تشک و بالش جلوگیری کرده و کمک مفیدی برای افراد مبتلا به حساسیت خواهند بود.

این نوع محافظ‌ها معمولا از پارچه‌هایی ساخته می‌شوند که از وارد شدن رطوبت بیش از حد به بدنه داخلی تشک جلوگیری می‌کنند. البته استفاده از این محافظ‌ها در طول فصل تابستان و به واسطه بالا بردن دمای تشک برای برخی از افراد اذیت کننده خواهد بود.

یکی دیگر از راهکارهای مقابله با عوامل حساسیت‌­زا در منزل، شستن منظم ملحفه با دمای بالای آب است. طبق نظر کارشناسان انگلیسی، تمامی ملحفه‌های مورد استفاده باید حداقل یک بار در هفته و با دمای 60 درجه آب شسته شوند. زیرا که این فرآیند به شکل موثری در از بین رفتن گرد و غبار موجود بر روی سطح آنها تاثیرگذار است.

اگر از تشک و محافظ‌های ضد حساسیت استفاده می‌کنید اما همچنان واکنش‌های آلرژیک بدنتان از بین نرفته‌اند مشکل از تشک شما نیست زیرا که کنه‌های خاکی علاوه بر زندگی در درون تشک، بر روی دیگر وسایل نظیر فرش، اسباب بازی‌های پارچه‌ای و پرده نیز می‌نشینند. بدین خاطر تمیز کردن منظم منزل و استفاده از جارو برقی می‌تواند ایده خوبی جهت رفع واکنش‌های آلرژیک بدنتان باشد.

همواره درب کمد لباس‌های خود را بسته نگه دارید. زیرا که باز بودن درب کمد لباس سبب حرکت ذرات گرد و غبار از روی لباس‌ها به درون محیط منزل خواهد شد.

تشک مناسب افراد مبتلا به آلرژی
تشک مناسب برای افراد مبتلا به حساسیت

همان طور که گفته شد، موارد زیادی سبب ایجاد حساسیت در انسان می‌شوند. علاوه بر موارد گفته شده، ذرات موجود بر روی گل‌ها و یا حتی نوع رنگ به کار رفته بر روی دیوارهای منزل نیز می‌توانند از عوامل شکل‌گیری حساسیت در فرد باشند.

دمای محیط نیز در کاهش و یا افزایش واکنش‌های آلرژیک بدن تاثیرگذار است زیرا که سرعت رشد و گسترش کنه‌های خاکی در محیط‌هایی با دمای بالاتر افزایش می‌یابد. بدین خاطر همواره دمای محیط منزل خود را در سطح استاندارد و مطلوب نگه دارید.

در پایان به یاد داشته باشید که تشک و بالش‌های شما عمر مشخصی دارند. به طور کلی تشک‌ها هر ۸ الی ۱۰ سال و بالش‌های مورد استفاده باید به صورت سالانه تعویض شوند.

خلاصه موارد پیشگیری از حساسیت در خواب

  • از تشک‌های هایپوآلرژیک و محافظ‌های مخصوص استفاده کنید.
  • هفته‌ای یکبار ملحفه‌های مورد استفاده را با دمای ۶۰ درجه‌ای آب بشویید.
  • از تشک‌های بهاری با هسته فوم و یا لاتکس استفاده نمایید.
  • فضای اتاق خواب را به صورت منظم پاکسازی کنید.
  • دمای اتاق خواب را پایین نگه دارید.
پیشنهاد ما به شما برای خرید تشک ضد حساسیت

اگر شما هم جزو آن دسته از افراد هستید که بدنتان نسبتا به موادی خاص و گرد و غبار خیلی سریع واکنش نشان می‌دهد به شما پیشنهاد می‌کنیم برای آن که از دچار شدن به آلرژی ناشی از خوابیدن بر روی تشک نامناسب در امان باشید، به نمایندگی‌های تشک زست مراجعه کنید. اکثر مدل‌های تشک زست از پارچه‌های آغشته به مواد ضد آلرژی ساخته شده‌اند تا ضمن داشتن خوابی آرام و آسوده با تشک طبی، از عوامل حساسیت‌زا نیز به دور باشید و خوابی شیرین را در طول شب تجربه نمایید.

2 نظرات
  1. ممنون از شما . واقعا همونی بود که می خواستم،کامل و بدون نقص

پاسخ دهید

تشک زست
Logo
Shopping cart