مقالات

تاریخچه تشک

می‌خواهید در رابطه با تاریخچه تشک و روند پیدایش آن بدانید؟ برای کسب اطلاع از تاریخچه تشک باید ابتدا نگاهی به زندگی انسان‌ها در گذشته بیاندازیم تا بدانیم که تشک از کجا و به چه شکل در میان افراد آمده و استفاده از آن همه‌گیر شده است.

تشک در واقع یک کلمه عربی است که چیزی پهن شده برای خواب و یا جایی که در آن چیزی پهن شده، معنی پیدا می‌کند. در طول جنگ‌های صلیبی اروپا، سربازان برای خوابیدن این روش عربی را به کار می‌بستند و با انداختن زیراندازی بر روی زمین می‌خوابیدند. این گونه شد که کلمه تشک و استفاده از آن در میان افراد جامعه کم کم رواج پیدا کرد.

جالب است بدانید که قدیمی‌ترین تشک شناخته شده قدمتش به ۷۷۰۰۰ سال پیش باز می‌گردد. پس تاریخچه تشک از هزاران سال پیش شروع می‌شود. تشک‌های اولیه از کاه، موی اسب و پر پرندگان تهیه می‌شدند. برای اولین بار در نیمه اول قرن بیستم بود که تشکی از فنر و پنبه تفکیک شده در شمال آمریکا فروخته شد که نسبت به نمونه‌های قدیمی تمایز بسیار داشت.

تاریخچه تشک

با گذشت زمان و بالا رفتن تجربه انسان‌ها در تهیه تشک، امروزه می‌بینیم که این محصول به شکلی بسیار متفاوت‌تر از گذشته در بازارها وجود دارد.

استفاده از مواد اولیه مختلف، طراحی اصولی و شیوه ساخت مدرن، تحولات عظیمی را در صنعت تشک‌سازی به وجود آورده است که همگی این موارد در کنار هم سبب شده‌اند تا افراد تجربه بسیار جذاب و متفاوتی از گذشتگان، در استفاده از تشک داشته باشند.

در ساخت تشک‌های مدرن دیگر از پنبه، پر و موی حیوانات اثری نیست چرا که مواد مناسب‌تری همچون فنر، لاتکس، ویسکوالاستیک و فوم‌های انعطاف‌پذیر جایگزین آنها شده‌اند که هم راحتی را به همراه خود دارند و هم آن‌که موجب حساسیت‌های مختلف پوستی و تنفسی نخواهند شد.

در سال ۱۸۸۹ شخصی به نام جیمز مارشال نوعی خاصی از تشک را معرفی کرد که از فنرهایی داخل پاکت یا بسته ساخته می‌شدند. بعدها این شیوه به فنرهای مارشال یا Spring Packet شهرت پیدا کردند. این نوع تشک را می‌توان جزو جدیدترین مدل‌های تشک دانست که در ادامه از تشک‌های Spring Packet به تفصیل خواهیم گفت.
در تمامی این سال‌ها انواع تشک‌هایی که تولید و عرضه شده تنها با هدف راحتی انسان‌ها و خوابی باکیفیت‌تر بوده است تا افراد زمان استراحت بهتری را در شبانه روز سپری نمایند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *