تشک زست | تشک طبی

روی ابر ها بخوابید...

From ۱۷۵,۰۰۰,۰۰۰ تومان

(4 بررسی مشتری)

From ۱۰۴,۳۰۰,۰۰۰ تومان

(1 بررسی مشتری)

From ۸۳,۸۰۰,۰۰۰ تومان

From ۵۸,۰۰۰,۰۰۰ تومان

(2 بررسی مشتری)

From ۴۶,۷۰۰,۰۰۰ تومان

(2 بررسی مشتری)

From ۴۲,۹۰۰,۰۰۰ تومان

(5 بررسی مشتری)

From ۴۰,۴۰۰,۰۰۰ تومان

(9 بررسی مشتری)

From ۳۹,۲۰۰,۰۰۰ تومان

From ۳۲,۶۰۰,۰۰۰ تومان

(2 بررسی مشتری)

From ۲۷,۸۰۰,۰۰۰ تومان

(1 بررسی مشتری)

From ۲۷,۲۰۰,۰۰۰ تومان

(2 بررسی مشتری)

From ۲۴,۹۰۰,۰۰۰ تومان

(1 بررسی مشتری)

From ۲۳,۸۰۰,۰۰۰ تومان

(7 بررسی مشتری)

From ۱۸,۵۰۰,۰۰۰ تومان

(2 بررسی مشتری)

From ۱۵,۹۰۰,۰۰۰ تومان

(30 بررسی مشتری)

From ۱۵,۴۰۰,۰۰۰ تومان

(4 بررسی مشتری)

From ۱۲,۹۰۰,۰۰۰ تومان

(9 بررسی مشتری)

From ۱۰,۶۰۰,۰۰۰ تومان

(5 بررسی مشتری)

From ۸,۹۰۰,۰۰۰ تومان

خرید تشک

تاثیر داشتن خوابی آرام و با کیفیت، بر زندگی همه ما کاملا قابل لمس است. پس از داشتن خوابی راحت شما روزی پر انرژی را آغاز خواهید کرد چرا که آرامش ذهن و بدنی سر حال، انرژی کافی برای گذران یک روز خوب را محیا خواهد کرد. داشتن چنین خوابی وابسته به عوامل بسیاری است که یکی از مهم‌ترین آنها تشک مناسب است.

خرید تشک مناسب از این حیث حائز اهمیت است که اکثر ما به طور متوسط ۶ یا ۷ ساعت از شبانه روز را گاهی بدون حرکت بر روی آن در حال استراحت هستیم. این نکته دلیل کافی است برای آن که بدانیم خرید تشک مرغوب و متناسب با ویژگی‌های بدنی‌مان چقدر در کیفیت استراحت و خواب ما اثر خواهد گذاشت. برای خرید تشک مناسب لازم است اطلاعات کافی از ویژگی‌های آن داشته باشیم تا مدلی را که از هر جهت برای ما بهتر است انتخاب کنیم. لازمه یک انتخاب خوب تحقیق و مطالعه درباره تشک‌هاست.

انواع تشک

همانطور که گفتیم مدل‌های مختلف تشک برای آسایش بیشتر ساخته شده‌اند اما نمی‌توان گفت همگی آنها راحتی مورد انتظار ما را دربردارند بلکه هر تشکی با توجه به ساختارش، برای موقعیت و فرد خاصی مناسب است. با در نظر داشتن این مورد به طور کلی می‌توان تشک‌ها را براساس نوع ساختاری که دارند به ۵ نوع تقسیم کرد.

تشک فنری

همانطور از نام آنها مشخص است در ساخت این تشک‌ها از فنر استفاده شده است. تشک‌های فنری سهم بزرگی از بازار کالای خواب را به خود اختصاص داده‌اند و اکثر افراد با این نوع آشنایی بیشتری دارند. فنرهای موجود در این مدل به دو شکل به کار می‌رود و همین دگرگونی باعث شده تا تشک‌های فنری به دو دسته تقسیم شوند:

۱. تشک فنری متصل

این مدل که در واقع می‌توان جزو مدل‌های قدیمی آن را دسته بندی کرد از قیمت مناسب‌تری برخوردار می‌باشند. علت نام‌گذاری تشک فنر متصل بدان جهت است که سیم پیچ‌های فنر، یک تکه در سر تا سر آن به کار رفته است. به موجب استفاده از فنر، این تشک‌ها نرم و راحت هستند و وزن بدن را به خوبی پخش می‌کنند اما بر خلاف باور بسیاری، نمی‌توان آنها جزو تشک‌های طبی دانست چرا که همه ویژگی‌های یک تشک طبی در آنها وجود ندارد.

این نوع تشک بیشتر برای افرادی با سنین کمتر که مشکلات خاص مفصلی و استخوانی ندارند شاید مناسب باشد اما برای افرادی مسن یا کسانی که دارای ناراحتی‌های مفصلی باشند اصلا گزینه مناسبی نخواهد بود که دلیل مناسب نبودن تشک فنری متصل برای همه، پوشش ضعیف آن از ستون فقرات و گودی‌های بدن است.

ایراد دیگری که به این نوع تشک‌ها به خصوص نوع دو نفره آن وارد است، احساس تکان و لرزش در هنگام حرکت فرد دیگر بر روی تشک است که به علت ساختار متصل فنرها جابه‌جایی یک کاربر تکان‌های بسیاری را در سراسر آن ایجاد می‌کند. معضل دیگر تشک‌های فنر متصل که البته در همه آنها دیده نخواهد شد ایجاد سر و صداست که پس از مدتی از آنها شنیده می‌شود که این صدا به دلیل آسیب ناحیه‌ای از فنر به وجود می‌آید.

۲. تشک فنری منفصل

نسل جدیدتر تشک‌های فنری، تشک فنر منفصل یا Spring Packet است.

مارپیچ‌های فنر در این نوع، برخلاف مدل فنری متصل به صورت یک تکه نبوده بلکه فنرها داخل پاکت‌هایی به طور مجزا در داخل تشک چیده شده‌اند که همین موضوع تفاوت محسوسی را ایجاد کرده است.

با این چینش فنرها، مشکلاتی که در تشک‌های فنر متصل مانند تکان و لرزش در تشک دو نفره، ایجاد سرو صدا و پوشش نامناسب ستون فقرات بود، برطرف شده است زیرا هر فنر مجزا از فنر دیگر عمل می‌کند و این عملکرد خاصیت طبی بودن تشک را نمایان می‌کند ضمن آن که عمر تشک را نیز افزایش خواهد داد.

تشک فنری

تشک مموری فوم

سازمان فضایی آمریکا در سال ۱۹۶۶ برای کاهش آسیب و کوفتگی سرنشینان فضا پیما از تکنولوژی مموری فوم استفاده کرد که بعدها سازندگان تشک این تکنولوژی را در ساخت تشک‌های خود به کار گرفتند. مموری فوم همان فوم پلی یورتانی است که به ویسکو الاستیک شهرت دارد. این فوم در برابر حرارت و فشار، انعطاف بالایی از خود نشان می‌دهد و به کار گرفتن آن در تشک، سبب می‌شود که در هنگام خوابیدن شکل بدن را به خود بگیرد. تشک‌های دو نفره مموری نیز بدلیل انعطاف‌پذیری بالا تکان را به فرد دیگر روی تشک منتقل نخواهند کرد.

استفاده از این فوم در تجهیزات پزشکی و ارتوپیدی بسیار رایج است و یکی از دلایلی که باعث شده تشک‌های مموری فوم را طبی بدانند همین موضوع است. پوشش انعطاف پذیر این تشک به خوبی ستون فقرات را پوشش داده، گودی‌های بدن را در حالات مختلف پر می‌کند و دردهای عضلانی و مفصلی را کاهش می‌دهد با وجود ویژگی‌های بسیار که مموری فوم دارد دور از ذهن نیست که قیمت بالاتری به نسبت سایر تشک‌ها داشته باشد.

تشک مموری فوم

در عین حال معایبی هم به این تشک‌ها وارد است همچون گرم شدن، بوی نامطبوع و طول عمر کوتاه بدلیل فوم بی‌کیفیت، که تمامی این موارد به شرکت تولیدکننده و سازنده محصول بستگی دارد. استفاده از مواد مرغوب و ساخت اصولی در حذف این معایب بسیار اثرگذار است.

تشک لتکس

به سبب استفاده از لتکس در ساخت این محصول، به این نام شناخته شده است. تشک لتکس بافتی شبیه به تشک مموری فوم دارد اما از انعطاف‌پذیری بالاتری نسبت به مموری فوم برخوردار است. ویژگی دیگری که به تشک لتکس اطلاق می‌شود وزن کم آن است که نازک بودن لتکس این ویژگی را به وجود آورده است. استفاده از تشک‌های لتکس برای افرادی که از مشکلات استخوانی رنج می‌برند توصیه می‌شود اما به طور کلی تشک‌های لتکس برای اکثر افراد مناسب هستند زیرا ساختار بدن را در هنگام خواب به طور استاندارد نگه می‌دارند.
تشک لتکس

تشک بادی

امروزه ظاهر این تشک‌ها تغییرات بسیاری داشته و از آن شکل تفریحی تشک‌های بادی قدیمی خارج شده به طوری که جزو انتخاب بسیاری افراد برای استفاده در خانه، قرار گرفته است.

روکش‌هایی از جنس فوم و قابلیت تنظیم باد برای کنترل میزان نرمی، سبب شده تا تشک بادی به یکی از خوشخواب‌های محبوب افراد تبدیل شود. یکی از معضلاتی که در برخی از تشک‌ها وجود دارد تولید گرماست که آرامش خواب را بر هم خواهد زد، در تشک‌های بادی به دلیل تهویه مناسب هوا چنین ویژگی منفی حس نخواهد شد و افراد خوابی آرام را بر روی این تشک‌ها تجربه خواهند کرد.

تشک آبی

یکی از تشک‌های طبی که به افرادی که از دردهای عضلانی و مشکلات ستون فقرات رنج می‌برند توصیه می‌شود، تشک‌های آبی است. این تشک‌ها مقاومت بالایی در برابر فشار و وزن از خود نشان می‌دهند. در ساختار آنها ضمن استفاده از فوم و مواد دیگر از آب نیز استفاده شده است که با تنظیم دما می‌توانید در فصول گرم و سرد به راحتی از آن استفاده کرده و از خوابیدن بر روی آن لذت ببرید اما همانطور که گفته شد این تشک‌ها برای همه مناسب نبوده و بیشتر برای افراد خاص استفاده می‌شود.

تشک آبی و تشک بادی

نکات مهم در هنگام انتخاب و خرید تشک

برای آن که با توجه به هزینه‌ای که برای خرید تشک می‌کنید کارایی قابل قبولی را از آن مشاهده کنید لازم است مواردی را مد نظر قرار دهید. اگر چه شناختن انواع تشک در انتخاب مناسب‌ترین نوع آن شما را یاری خواهد کرد اما تنها شرط کافی شناخت انواع آن نیست.

پس از آن که از میان تشک فنری، مموری فوم، لاتکس و… مدل مورد نظر خود را انتخاب کردید حال باید ابعاد تشک را بررسی کنید. با در نظر داشتن رده سنی و وزن فرد استفاده کننده می‌توانید تشکی را انتخاب کنید که تناسب خوبی با این دو ویژگی داشته باشد. همچنین سلامت جسمی فرد در انتخاب نوع تشک نکته حائز اهمیتی که نباید از چشم شما دور بماند تا با در نظر داشتن این مورد تشک طبی یا تشک معمولی را انتخاب کنید.

زست تشک‌هایی برای همه سنین تولید و عرضه می‌کند، چه آنها که از دردهای استخوانی و عضلانی رنج می‌برند و چه افراد سالم که به سلامت بدن خود اهمیت می‌دهند می‌توانند از میان مدل‌های متنوع، محصول متناسب با شرایط بدنی خود را انتخاب و خریداری نمایند.

اگر تمایل دارید که در مورد سرگذشت پیدایش تشک و نحوه ورود آن به زندگی انسان‌ها بیشتر بدانید، پیشنهاد می‌کنیم که مقاله تاریخچه تشک را مطالعه کنید.