مقالات

تفاوت تشک سفت و تشک نرم

تشک نرم یا تشک سفت

انتخاب یک تشک مناسب، انتخابی بسیار تعیین کننده است، زیرا یک تشک راحت، پایه و اساس یک خواب آسوده خواهد بود. هر یک از ما تقریبا یک سوم از عمر خود را بر بستر خواب می‌گذرانیم، به همین دلیل عدم برخورداری از یک خواب راحت بر کل زندگی ما اثر گذار است. خواب شبانه راحت، خستگی را از تن ما به در می‌کند و اثری تعیین کننده بر سلامت و تندرستی ما دارد. به علت تنوع بالای تشک‌های موجود در بازار، انتخابی موفق بین تشک نرم در برابر تشک سفت و سخت، بیش از پیش به هوشمندی بالای خریداران و بررسی دقیق و در نظر گرفتن ملاحظات و ترجیحات شخصی وابسته است.

هر یک از این انواع تشک دارای مزایا و معایب مختص به خود هستند و به همین دلیل انتخاب تشک مناسب باید با در نظر گرفتن معیارهای هر شخص انجام شود. در ادامه سعی داریم با بیان نکاتی تعیین کننده، انتخاب را برای شما آسان تر کنیم.

عوامل تاثیرگذار بر راحتی یک تشک

فارغ از ترجیحات شخصی، اصلی‌ترین معیار برای خرید تشک راحت و مناسب، حفظ سلامتی ستون فقرات است. ستون فقرات ما به طور طبیعی دارای سه انحنای جزئی است و این انحناهای طبیعی، مخصوصا در زمانی که در حالت درازکش هستید، باید به درستی حفظ شوند.

یک تشک مناسب، بدن شما را در حالتی درست نگه می‌دارد. به بیان دیگر، انحنای طبیعی ستون فقرات شما در حالتی استاندارد حفظ خواهد شد و سر، شانه‌ها، باسن و پاها در یک راستا قرار خواهند گرفت. در هنگام قرار گرفتن بر روی یک تشک مناسب، همانند زمانی که در آب غوطه‌ور هستید، نمی‌بایست هیچگونه فشاری بر بدن شما وارد شود.

به مرور زمان، استفاده از یک تشک متناسب با وزن و عادت خواب شما، به دلیل حفظ انحنای طبیعی ستون فقرات، به رفع خستگی عضلات، بهبود خواب و همچنین بهبود حالت قرارگیری بدن کمک می‌کند. به همین صورت، استفاده از یک تشک نامناسب منجر به احساس کمر درد در هنگام برخاستن از خواب، مخصوصا در ناحیه پایینی ستون فقرات شده و سلامت خواب شما را مختل می‌سازد.

معایب و مزایای تشک سفت و تشک نرم

آشکارترین و بدیهی‌ترین تفاوت میان این دو نوع تشک، احساس شما در هنگام قرار گرفتن بر روی آن است. یک تشک سفت، در هنگام لمس و یا دراز کشیدن بر روی آن انعطاف کمتری به خرج می‌دهد، اما یک تشک نرم زمانی که تحت فشار قرار گیرد، فشار وارده را به آسانی جذب کرده و فشرده می‌شود.

نکته قابل توجه آن است که بر اساس حسی که از یک تشک به ما منتقل می‌شود، صرفا نمی‌توان آن را متعلق به دسته تشک‌های نرم و یا سخت دانست، بلکه دسته بندی‌های بسیار مختلفی وجود دارد که مانند یک گستره وسیع، انتخاب‌های بسیار مختلفی را مقابل ما قرار داده و می‌توانیم برای تجربه نمودن یک خواب آسوده، ترکیبی از خواص هر دو نوع تشک سخت و نرم را در یک تشک کنار هم داشته باشیم.

این مسئله به این معناست که دایره گسترده‌ای از انتخاب‌ها روبروی شما قرار گرفته و با در نظر گرفتن تمامی ملاحظات، می‌توانید بهترین و مناسب‌ترین تشک را برگزینید. سفتی و یا نرمی تشک‌های فنری و طبی، به میزان مقاومت فنر و یا فوم‌های استفاده شده در آن نسبت به فشار وارده بستگی دارد. همچنین تشک‌ها دارای قسمت‌های دیگری مانند لایه رویی هستند که می‌تواند بر حس دریافتی ما از آنها تاثیر بگذارد.

به عنوان نمونه، ترکیب یک رویه فوم حافظه‌دار بر روی یک تشک سخت، با وجود برخورداری از تمامی مختصات یک تشک سخت، می‌تواند حس یک تشک نرم را به شما القا کند. با هر بودجه‌ای، چه کم و چه زیاد، می‌توانید این تشک‌ها را تهیه کنید، اما گاهی نیاز است برای تهیه مناسب‌ترین تشک، بودجه بالاتری اختصاص دهید.

همچنین تشک‌ها دارای قسمت‌های دیگری مانند لایه رویی هستند که می‌تواند بر حس دریافتی ما از آنها تاثیر بگذارد. به عنوان نمونه، ترکیب یک رویه فوم حافظه دار بر روی یک تشک سخت، با وجود برخورداری از تمامی مختصات یک تشک سخت، می‌تواند حس یک تشک نرم را به شما القا کند. با هر بودجه‌ای، چه کم و چه زیاد، می‌توانید این تشک‌ها را تهیه کنید، اما گاهی نیاز است برای تهیه مناسب‌ترین تشک، بودجه بالاتری اختصاص دهید.

تشک نرم بهتر است یا تشک سفت
تفاوت میان تشک نرم و سفت

مزایای تشک سفت و سخت

انتخاب یک تشک سخت برای آن دسته از افراد که دچار کمر درد نیستند مناسب‌تر است. در هنگام خواب بر روی این نوع تشک، وزن بدن بر روی استخوان‌ها قرار گرفته و این بدان معناست که فشار کمتری بر عضلات و شریان‌ها و رگ‌های(سیاهرگ‌ها و سرخرگ‌ها) بدن وارد می‌شود، عضلات کمتر کشیده شده و گردش خون بهبود می‌یابد.

همچنین استفاده از یک تشک سخت فشار بر کمر را به پایین‌ترین حد می‌رساند و به اکسیژن‌گیری مناسب بدن در هنگام خواب کمک می‌کند. خم شدگی کمتر بدن به این معناست که وزن بدن بهتر تقسیم شده و هیچ کدام از اعضای بدن دچار تحمل فشار بیش از حد نیستند.

به طور کلی، به این علت که تشک‌های سخت بستری پایدارتر و مسطح‌تر فراهم می‌کنند، اینگونه تشک‌ها مناسب افرادی است که عادت دارند به پشت بخوابند. همچنین، افراد با عادت خواب بر روی شکم، به طور معمول گرایش بالایی به استفاده از این تشک‌ها دارند.

معایب تشک‌های سفت

ممکن است استفاده از یک تشک سخت در  ابتدا کمی ناراحت به نظر برسد، اما معمولا به مرور زمان این حس کمتر شده و برای ما عادی می‌شود.

استفاده از این نوع تشک‌ها، برای افرادی که به کمردردهای خاص مانند آرتروز و یا اسکولیوز دچار هستند، ممکن است تشدید کننده درد باشد. اینگونه موارد، اهمیت تحقیق و در نظر گرفتن تمامی عوامل موثر بر راحتی خواب قبل از خرید تشک مناسب را به ما یادآور می‌شود.

مزایای تشک نرم

تشک نرم معمولا به افرادی توصیه می‌شود که دچار کمردرد بوده و یا اینکه بر روی یک تشک استاندارد دچار کمردرد می‌شوند. این نوع تشک همچنین به افرادی با وزن پایین توصیه می شود، چرا که در بلند مدت بخاطر عدم تحمل وزن بالا، فشرده نشده و از کارکرد بهینه خود فاصله نمی گیرد.

تشک‌های نرم برای افرادی که عادت خواب به بغل دارند مناسب است، چرا که راحتی بیشتری را برای شانه‌ها و لگن این افراد فراهم کرده و از انحنای طبیعی ستون فقرات آنها محافظت می‌کند.

معایب تشک‌های نرم

گرچه این‌گونه تشک‌ها راحت‌تر و مجلل‌تر به نظر می‌رسند، اما ممکن است برای افرادی که عادت دارند به بغل و یا بر روی شکم بخوابند و همچنین برای افراد سنگین وزن، ممکن است بروز کمر درد را در پی داشته باشد.

تشک‌های نرم همچنین تحت شرایطی می‌تواند برای همسرانی که تشک دو نفره نرم انتخاب می‌کنند دردسرساز باشد، چون به طور معمول فرد سنگین‌تر بیشتر در تشک فرو می‌رود و تعادل بستر خواب از بین می‌رود. به همین خاطر در هنگام انتخاب تشک دو نفره بایست نکات بیشتری را در نظر گرفت و دقت بیشتری به خرج داد.

در برخی موارد، تشک‌های نرم ممکن است عمر مفید کمتری نسبت به تشک‌های سخت داشته باشند. همه انواع تشک‌ها به مرور زمان بر اثر فشار وارده نرم‌تر می‌شوند، و به همین دلیل یک تشک نرم، در حالی که مدل‌های بسیاری از این نوع تشک با ماندگاری و طول عمر بالا در دسترس خریداران است، می‌تواند در بلند مدت کیفیت خود را زودتر از تشک سخت از دست دهد.

مزایا و معایب تشک نرم و سفت
مزایای و معایب تشک نرم و تشک سفت

چگونه تشک مناسب خود را انتخاب کنیم؟

نکته اول

اولین معیار مهم در مورد انتخاب مناسب‌ترین محصول برای شما این است که آیا به کمردرد مبتلا هستید یا خیر، و اینکه عادت خواب شما چگونه است و معمولا بر کدام سمت از بدن می‌خوابید. کسانی که دچار کمردرد نیستند و همچنین افرادی که عادت به خوابیدن بر پشت و یا شکم دارند، معمولا به استفاده از تشک‌های سخت گرایش دارند. کسانی که عادت به خوابیدن بر بغل دارند و یا کسانی که دچار کمردرد هستند گرچه انتخاب نوع بستر کاملا به سلیقه شخصی مرتبط است، تشک‌های نرم را ترجیح می‌دهند.

نکته دوم

معیار مهم دیگر در انتخاب، وزن شما است. در نظر یک فرد سنگین وزن ممکن است یک تشک سخت، نرم به نظر برسد، در حالی که یک تشک نرم ممکن است برای فردی بسیار سبک وزن، آنچنان نرم بنظر نیاید. بنابراین، بطور کلی به افرادی با وزن متوسط رو به بالا توصیه می‌شود که از تشک‌های سخت استفاده کنند.

نکته سوم

دیگر معیار مهم که نبایست نادیده گرفته شود ترجیحات شخصی است. فارغ از اینکه کدامیک از انواع تشک برای سلامتی ستون فقرات شما طراحی شده، اگر بر روی تشکی احساس ناراحتی کردید، بعید نیست که تجربه خوابی راحت (که همانا هدف اصلی طراحی تشک‌ها است) بر روی آن نداشته باشید. 

نکته چهارم

نکته مهم دیگر این است که به یاد داشته باشید در میان طیف گسترده‌ای از محصولات که ترکیبی مناسب از سختی و نرمی را در اختیار شما قرار می‌دهند قدرت انتخاب دارید و هیچگاه مجبور به انتخاب یک تشک بسیار سخت و یا بسیار نرم نیستید. علاوه بر آن، شما به عنوان خریدار از آزادی عمل برخوردار بوده و می‌توانید بطور مثال یک تشک فنری سخت را به همراه رویه‌ای از فوم نرم سفارش دهید و محصولی مطابق با خواسته و بر اساس ترجیحات خود دریافت کنید.

به طور کلی تست محصول قبل از خرید بسیار مهم بوده و توصیه می‌شود قبل از انتخاب، حتما در فروشگاه با نشستن و دراز کشیدن بر روی تشک مورد نظر خود آن را مورد بررسی قرار داده و از درستی انتخاب خود اطمینان حاصل نمایید.

دیدگاهی در مورد “تفاوت تشک سفت و تشک نرم

 1. داتیس گفت:

  ب نظرم کلا تشک هایی که نه سفت هستند و نه سخت هستند بهتره. و یا تشک هایی که یک طرف سفت و یک طرف نرم هستند هم گزینه خوبیه.

 2. حسین گفت:

  سلام
  دلیل خشک شدن بدن روی تشک پد دار فنر منفصل چیه؟

 3. رویال اصل گفت:

  تشک های خیلی نرم به بافت ستون فقرات آسیب جدی وارد می کنند، اما مهمترین گزینه در انتخاب تشک سابقه بیماری کمری یا گردنی، وزن شخص است

 4. کانون تبلیغاتی ارجاع گفت:

  خیلی خوب شد این مطلب و خوندم چون میخواستم تشک نرم بخرم. ولی متوجه شدم که تشک سفت برای من بهتره.

 5. نوری گفت:

  باسلام من تشک مدیکال۳ خریدم وازنظرفنی خوب ولی خیلی بوی بدی میده که قابل تحمل نیستچکار باید کردجواب بدهد

  1. زست گفت:

   سلام. سپاس از خرید و اعتمادتان.
   لطفا با فروشگاهی که خرید کرده‌اید برای بازدید هماهنگ بفرمایید.

  2. یوسف گفت:

   سلام.خسته نباشی.من تصمیم گرفتم تشک بادی بخرم چون نرمی دوست دارم احساس راحتی میکنم اما الان مطالب شما را خواندم به شک افتادم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *