مقالات

چه زمانی باید تشک خود را تعویض کنیم؟

تعویض تشک

برخلاف آنچه که مدت زمان گارانتی تشک به ما می‌گوید، در میان صاحب نظران حوزه بسترهای خواب این اتفاق نظر وجود دارد که عمر مفید تشک‌ها نزدیک به ۷ سال است. با این حال، اگر شاهد آثار بروز کمردرد جدی و یا مشکلات خواب هستید، به احتمال زیاد زمان تعویض تشک قبلی و خرید تشک نو فرا رسیده است. برای آگاهی از نشانه‌های دقیق سررسیدن زمان تعویض تشک و همچنین روش‌هایی برای نگهداری بستر خود در حالتی ایده‌آل جهت افزایش طول عمر مفید آن، مطالب زیر راهنمایی بسیار راهگشا خواهد بود.

چگونه متوجه زمان سررسید تعویض تشک بشویم؟

زمانی که شاهد رخ دادن هر یک از مسائلی که در ادامه به آن اشاره می‌کنیم بودید، بهتر است که به فکر خرید یک تشک نو باشید:

  • اگر در هنگام برخواستن از بستر احساس خشکی در عضلات، بی‌حسی و بیحالی و یا درد در هر قسمتی از بدن دارید.
  • اگر پس از هشت ساعت خواب کامل، احساس خستگی و کوفتگی کردید.
  • در مورد تشک‌های دو نفره، اگر همسر(همبستر) شما دچار مشکلاتی است که در بالا بیان شده، بهتر است به دنبال یک تشک جایگزین باشید.
  • اگر متوجه خم شدگی، بیرون زدگی یا پارگی در قسمتی از تشک، ساییدگی و ایجاد لکه‌های دائمی و هرگونه علائم دیگری از خرابی در تشک خود هستید.
  • اگر تشک شما دچار آلودگی گرد و خاک شده و یا شاهد نشانه‌هایی از آلرژی مرتبط با کنه، مانند سرفه، خس خس ریه و یا تنگی نفس هستید.
  • اگر تشک شما دچار فرورفتگی در ناحیه مرکز آن شده است و شما را به درون خود می‌کشد.
  • اگر تجربه خوابی لذت بخش بر روی کاناپه و یا تشکی دیگر را داشته‌اید و آن را راحت‌تر و مناسب‌تر از تشک فعلی خود می‌دانید، بهتر است به دنبال تشکی باشید که خوابی آسوده برای شما فراهم کند.
تعویض تشک قدیمی
تعویض تشک قدیمی با تشک جدید

چگونه تشک خود را در حالتی ایده‌آل حفظ کنیم؟

خرید تشک نو، خصوصا زمانی که قرار است پیش از موعد مورد انتظار آن را تعویض کنید ممکن است خریدی گران به نظر برسد، اما قطعا یک خواب راحت ارزشی بسیار بیش از این خواهد داشت. به کارگیری روش‌هایی که در ادامه به آن اشاره خواهیم کرد، می‌تواند مدت زمان بهره‌گیری بهینه از تشک را به حداکثر ممکن برساند.

۱- استفاده مداوم از جاروبرقی برای پاکسازی محیط اطراف تشک خود و همچنین شستشوی رویه‌ها و بالشت تشک با آب گرم، می‌تواند کنه حاصل از گرد و غبار را از بستر شما دور نگه دارد.

۲- هر ماه یکبار تشک خود را سر و ته کنید، به این صورت که محل قرارگیری سر با پای شما بر روی تشک عوض شود. همچنین در مورد تشک‌های دو رو، علاوه بر سر و ته کردن تشک، جهت افزایش طول عمر تشک، هر ماه از یک روی آن استفاده کنید.

۳- از وارد کردن فشار بیش از حد به تشک خودداری کنید و همچنین رعایت این نکته را به کودکان خود نیز آموزش دهید.

۴- مطمئن شوید که تشک شما یک میله نگهدارنده مرکزی در درون خود داشته باشد، در غیر این صورت ممکن است خیلی زود دچار خم شدگی شود.

۵- استفاده از رویه محافظ تشک می‌تواند باعث جذب بسیاری از فشارهای وارده بر آن شده و در بلند مدت از انتقال فشار اضافی به بدنه اصلی و همچنین از بروز خم یا تو رفتگی جلوگیری کند.

نتیجه‌گیری

برای انتخاب تشک مناسب، فاکتورهای بسیاری را باید مد نظر قرار داد تا در طول شب و زمان استراحت کیفیت خواب و سلامت بدن حفظ گردد. اما علاوه بر اینکه انتخاب یک تشک استاندارد حائز اهمیت بسیار است نگهداری از آن نیز بسیار مهم است تا در سال‌های استفاده ضمن آن که از خوابیدن بر روی تشک خود لذت می‌برید دچار امراضی چون کمر درد و خشکی بدن نشوید و ناراحتی‌های پوستی به سراغتان نیاید.

پس با توجه به نکات ذکر شده می‌توانید تشخیص دهید که زمان تعویض تشک‌تان فرار رسیده است و یا اگر تا به امروز به درستی از آن نگهداری نکرده‌اید برای افزایش طول عمر آن مراقب‌های ذکر شده در این مقاله را مد نظر قرار دهید.

1 نظر در “چه زمانی باید تشک خود را تعویض کنیم؟

  1. علیرضا شجاعی گفت:

    بادرود واقعا از تشکهای زست مخصوصا5zعالین ولی کاش در دوسال گارانتی آن تعویض هم صورت بگیرد مثلا باسایز بزرگتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *