10 گیاه مناسب اتاق خواب

آیا می‌دانستید که استفاده از گل و گیاه در خانه و به خصوص در اتاق خواب به چه اندازه می‌تواند برای روحیه و سلامت شما مفید باشد؟ وجود گیاهان خانگی، به محیط خانه حال و هوای دیگری می‌بخشد و قطعا سبب زیبایی بیشتری خواهد شد اما زیبایی تنها مزیت آنها نیست در مقاله 10 گیاه مناسب اتاق خواب، این گیاهان را شناخته و با مزایای آنها بیشتر آشنا می‌شوید.

گیاهان مناسب اتاق خواب چه مزایایی برای شما خواهند داشت؟

قطعا زیبایی و نشاط اولین مزیت گیاه مناسب اتاق خواب است. تصور کنید هر روز صبح چشم خود را به روی رنگ سبز آنها باز می‌کنید و انرژی مورد نیاز روزتان را از این طریق دریافت خواهید کرد. علاوه بر روشنی بخشی به اتاق، آنها حال روحی شما را بهبود می‌بخشند و سبب کاهش استرس می‌شوند در نتیجه شما خلاق‌تر شده و بهره‌وری بیشتری در طول روز خواهید داشت.

ضمنا گیاهان همچون دستگاه تهویه هوا عمل می‌کنند. گازهای مضر را جذب و هوای تمیز و پاکیزه را در محیط منتشر می‌کنند.

گاهی رنگ دیوارها، چیدمان، مبلمان و … همانند گاز سمی عمل می‌کنند و محیط را گرفته و بی‌روح می‌کنند بنابراین وجود گیاهان می‌تواند سرزندگی و نشاط را به فضا بخشد طوری که شما با همان وسایل قبلی حال بهتری داشته باشید. در ادامه گیاهان مناسب اتاق خواب را یک به یک خواهید شناخت.

گیاه مار یا سانسوریا

این گیاه به مراقبت کمی نیاز دارد و کاملا مناسب اتاق خواب است. جالب است بدانید که گیاه مار یا سانسوریا جزو 10 گیاه برتر در تسویه هواست که در لیست محققان ناسا قرار گرفته است. همچنین جزو معدود گیاهانی است که در شب دی اکسید کربن را به اکسیژن تبدیل می‌کند. تبدیل دی اکسید کربن به اکسیژن کار اکثر گیاهان در روز است.

مزیت سانسوریا برای اتاق خواب: سبب بهبود هوای اتاق خواب در طول شبانه‌روز می‌شود.

مراقبت و نگهداری: نور غیر مستقیم، آبیاری اندک

گیاه مناسب اتاق خواب

فیلودندرون برگ قلبی

به دلیل شکل قلبی برگ‌های آن به برگ قلبی شهرت پیدا کرده است. فیلودندرون برگ قلبی از گیاهان آپارتمانی محسوب می‌شود که دوام بسیار بالایی دارد. این گیاه نیز جزو 10 گیاه مفید معرفی شده توسط ناسا است زیرا در جذب گاز فرمالدهید مؤثر خواهد بود.

توجه داشته باشید، خوردن فیلودندرون برگ قلبی سمی بوده و می‌بایست آن را از دسترس کودکان و حیوانات دور نگاه دارید.

مزیت فیلودندرون برای اتاق خواب: جذب فرمالدهید از هوا

مراقبت و نگهداری: آبیاری اندک، نور متوسط تا مستقیم

هدرا انگلیسی (پیچک انگلیسی)

یکی دیگر از گیاهانی که باز هم در لیست ناسا به عنوان گیاه مفید از آن یاد شده هدرا انگلیسی یا پیچک انگلیسی است. این گیاه زیبا فرمالدهید، بنزن، زایلن و تولوئن را از هوا جذب کرده و هوا را تسویه می‌کند. تحقیقاتی نشان می‌دهد که پیچک انگلیسی قادر به جذب گازهای ناشی از مدفوع حیوانات در هواست و همچنین گیاهی مؤثر در کاهش علائم حساسیت است.

مزیت هدرا انگلیسی برای اتاق خواب: هوای سمی داخل خانه را از بین می‌برد.

مراقبت و نگهداری: آبیاری منظم، نور متوسط

پتوس طلایی

پتوس طلایی یا پتوس ابلق از نظر شکل و ظاهر برگ‌هایش بسیار به فیلودندرون برگ قلبی شباهت دارد. این گیاه در فیلتر کردن گازهایی چون فرمالدهید، مونوکسید کربن و بنزن موثر است. پتوس طلایی نیاز به مراقبت بسیار نداشته و نگهداری آسانی دارد. پتوس طلایی به علت تحمل پذیری بالایی که دارد جزو گیاه مناسب اتاق خواب قرار می‌گیرد.

مزایای پتوس طلایی برای اتاق خواب: هوای سمی داخل را تمیز و به از بین بردن بوهای ناخوشایند کمک می‌کند.

مراقبت و نگهداری: آبیاری منظم، نور متوسط

گیاه عنکبوتی یا گل گندمی

گیاه گندمی برای آویزان کردن گزینه بسیار مناسبی است. این گیاه زیبا در جذب آلاینده‌هایی چون فرمالدهید، مونوکسید کربن، بنزن و زایلن بسیار موثر خواهد بود. گندمی یا عنکبوتی را در ابتدای رشد در معرض نور غیر مستقیم (نور ملایم) خورشید قرار داده و به مقدار اندک آن را آبیاری کنید. پس از یکساله شدن گیاه آبیاری متوسطی داشته باشید.

مزایای گیاه گندمی برای اتاق خواب: جذب هوای سمی و مواد شیمیایی از محیط

مراقبت و نگهداری: آبیاری اندک، نور غیر مستقیم و ملایم

گیاه کائوچو

این گیاه کم نظیر با برگ‌های سبز زیبایش، تصفیه کننده هوا بوده و گازهای سمی را جذب می‌کند. جذب سموم و آلاینده‌ها، هوای داخلی تمیزی را ایجاد کرده و همین امر سبب شده تا این گیاه برای اتاق خواب کاملا مناسب باشد. این گیاه را با آبیاری اندک و در نور متوسط یا کم نگهداری کنید.

مزایای گیاه کائوچو برای اتاق خواب: با جذب هوای سمی و شیمیایی کیفیت هوای داخل را بهبود می‌بخشد.

مراقبت و نگهداری: آبیاری اندک، نور ملایم و اندک

گیاه گاردنیا

این گیاه در مقایسه با سایر گیاهان نام برده نیاز به مراقبت کمی بیشتر دارد. گاردنیا با شکوفه‌های زیبا و معطر بهترین انتخاب برای اتاق خواب شماست. مطالعات نشان داده نگهداری گاردنیا و عطر شکوفه‌های زیبای آن موجب کاهش اضطراب و استرس شده همچنین کمک می‌کند تا شما خواب بهتری داشته باشید. این گیاه را در نور غیر مستقیم قرار دهید و خاک آن را همیشه مرطوب نگاه دارید.

مزایای گاردنیا برای اتاق خواب: کمک به کاهش اضطراب و بهبود خواب

مراقبت و نگهداری: آبیاری هفتگی، نور غیر مستقیم

گیاه لی لی یا اسپاتی فیلوم

گلهای سفید و زیبای این گیاه سبب شده تا جزو گیاه مناسب اتاق خواب شناخته شود. اسپاتی فیلوم، گاز فرمالدهید، بنزن، استون، الکل و تری کلر اتیلن را جذب کرده و هوای تازه را منتشر می‌کند. توجه داشته باشید که این گیاه سمی بوده بنابراین آن را در دسترس کودکان یا حیوانات خانگی قرار ندهید. برای مراقبت از این گیاه خاک آن را مرطوب نگهدارید و در نور غیر مستقیم قرار دهید.

مزایای گیاه لی لی برای اتاق خواب: بخارهای استون را جذب و هوای داخلی را تمیز می‌کند.

مراقبت و نگهداری: آبیاری منظم، نور غیر مستقیم و ملایم

نخل اریکا

گیاه اریکا یک گیاه گرمسیری زیباست که این زیبایی را به محیط نیز منتقل می‌کند. همچنین این گیاه توانایی بالایی در تصفیه هوا و جذب گازهای آلوده دارد همچنین مطالعات نشان می‌دهند که اریکا دی اکسید کربن را از بین می‌برد و هوا را تمیز می‌کند. این گیاه را در نور غیر مستقیم نگهداری کنید و خاک آن را مرطوب نگاه دارید.

مزایای اریکا برای اتاق خواب: هوا را تصفیه و آلاینده‌های هوا را جذب می‌کند.

مراقبت و نگهداری: آبیاری منظم، نور غیر مستقیم

آلوئه‌ورا

گیاه دیگری که در لیست گیاهان مناسب تصفیه هوای ناسا قرار دارد، آلوئه‌وراست. آلوئه‌ورا در شب اکسیژن تولید می‌کند و محیط را برای خوابی خوب و مفید آماده می‌کند. این گیاه مراقبت آسانی داشته و از مقاومت بالایی نیز برخوردار است به طوری که می‌تواند سه هفته بدون آب بماند. آلوئه‌ورا خاصیت دارویی داشته و برای از بین بردن آثار خراشیدگی و سوختگی بسیار مناسب است.

مزایای آلوئه‌ورا برای اتاق خواب: تصفیه هوا در طول شبانه روز

مراقبت و نگهداری: آبیاری اندک، نور ملایم و غیر مستقیم

آیا باید گیاهان را در اتاق خواب نگهداری کنیم؟

با وجود مزایای بسیار نگهداری گیاهان در داخل خانه، نظرات مختلفی برای نگهداری آنها در اتاق خواب وجود دارد. برخی مخالف نگهداری گیاه در اتاق خواب هستند. گیاهان هم مانند انسانها تنفس دارند و در اثر فتوسنتزی که در طول روز انجام می‌دهند در شب دی اکسید کربن تولید می‌کنند که عده‌ای این انتشار دی اکسید کربن را برای انسان خطرناک می‌دانند در صورتی که انسانها و حیوانات، دی اکسید کربن بیشتری نسبت به گیاهان تولید می‌کنند.

با وجود این داستان‌های خطرناک، باید گفت که مقدار اندک دی اکسید کربن هیچ ضرری برای انسان نداشته اما در مقابل پسر عموی دی اکسید کربن، یعنی مونواکسید کربن است که برای انسان بسیار مضر خواهد بود.

شاید ایده نگهداری گیاه در اتاق خواب تصور غلط خفگی با گاز دی اکسید کربن را بوجود آورد که در جواب باید قاطع بگوییم خیر. نگهداری گیاهان در اتاق خواب بسیار عالی و سودمند خواهد بود.

بهترین گیاه برای اتاق خواب کدام است؟

باید دید ویژگی کدام گیاه نیاز شما را برطرف می‌کند. اگر به دنبال گیاهی هستید که حتی در شب نیز هوای تمیز را در هوای اتاق منتشر کند یک سانسوریا یا آلوئه‌ورا تهیه کنید و اگر گیاهی می‌خواهید که بوهای بد را از بین برده و هوا را تصفیه کند پتوس طلایی برای شما مناسب است. مزایا، مراقبت و نگهداری هر یک از 10 گیاه مناسب اتاق خواب را بررسی و مقایسه کنید تا بدانید کدام یک را باید برای اتاق خواب خود تهیه نمایید.

مزایای گیاهان مناسب اتاق خواب

مهمترین و اولین مزیت نگهداری گیاهان در اتاق خواب، بالا بردن کیفیت هوای داخل اتاق است. هوای خشک برای بسیاری از بیماری‌ها همچون؛ مشکلات تنفسی، گلودرد، سرماخوردگی و حتی چروک شدن پوست نامناسب است. گیاهان مناسب آپارتمان با انتشار بخار آب در زمان تعریق، به حفظ یا افزایش رطوبت محیط کمک می‌کنند. علاوه بر آنکه گیاهان هوای تصفیه شده و رطوبت از خود ساطع می‌کنند، آنها یون‌های منفی تولید می‌کنند که این یون‌ها همانند دستگاه تصفیه هوا عمل می‌کنند. ذرات یون‌های منفی به ذرات گرد و غبار، باکتری‌ها و آلرژن‌ها چسبیده و به طور مؤثری آنها را از بین می‌برند.

همچنین ثابت شده است که یون‌های منفی سلامت روان و افزایش بهره‌وری را به ارمغان می‌آورند. این یون‌ها کیفیت هوا را بهتر کرده و گازهای مضری چون فرمالدهید، کلر، زایلن، تولوئن و بنزن را جذب و هوای محیط را تصفیه می‌کنند.

کمترین مزیت گیاه مناسب اتاق خواب، حس آرامبخشی است که با بودن آن القا می‌شود و همین موضوع باعث شده تا شما فضایی بی‌نظیر برای خوابی آٰرام و عمیق داشته باشید. اگر چه شواهدی مبنی بر اینکه گیاه مناسب اتاق خواب سبب افزایش خواب می‌شود، وجود ندارد اما تبدیل شدن اتاق خواب به یک باغ زیبا در داشتن خوابی طولانی و عمیق بی‌تاثیر نخواهد بود.

اگر اینبار برای خرید گیاهانی جدید به فروشگاه رفتید، فراموش نکنید که گیاه مناسب اتاق خواب تهیه کنید تا با قرار دادن آن در اتاق، خوابی آرام‌تر، عمیق‌تر و حسی بهتر را تجربه نمایید.

نظر دهید

پاسخ دهید

تشک زست
Logo
Shopping cart