مقالات

تشک طبی

تشک طبی

تشک طبی یکی از گزینه‌هایی است که در هنگام خرید تشک با آن مواجه خواهید بود. اگر دقت کرده باشید اکثر تولیدکنندگان تشک، با عنوان تشک طبی توجه خریداران را به برند خود جلب می‌کنند اما بهتر است که پیش از تصمیم‌گیری اطلاعاتی در مورد تشک‌های طبی داشته باشید و بدانید که این تشک‌ها چه ویژگی‌هایی برجسته‌ای نسبت به مدل‌های غیر طبی دارند و آیا تنها یک مدل تشک طبی در بازار وجود دارد یا این محصول نیز دارای انواع مختلفی است.

در اینجا می‌خواهیم برای شمایی که به خوابی خوش اهمیت می‌دهید، اطلاعاتی کامل از تشک‌های طبی را بازگو کنیم تا اگر تصمیم به تعویض تشک قدیمی خود را دارید با آگاهی بیشتری اقدام به خرید نمایید.

تشک طبی

تشک طبی چیست؟

تا به حال چند مرتبه روز خود را با کرختی آغاز کردید؟ یا بدن درد خود را به بد خوابیدن شب پیش ربط دادید؟ یا شاید مدت‌هاست که از کمر درد و گردن درد رنج می‌برید و نمی‌دانید علت آن چیست.

تمامی اینها ممکن است تنها یک دلیل داشته باشد آن هم خوابیدن بر روی تشک نامناسب.

مزیت تشک‌های طبی مرغوب به دیگر تشک‌ها، حذف درد بدن و هدیه خوابی پر از آرامش است. حتی اگر به علت‌های دیگری چون آرتروز و دیگر امراض از درد ستون فقرات رنج می‌برید این تشک‌ها تسکین دهنده درد شما خواهند بود به طوری که پزشکان ارتوپد نیز استفاده از تشک طبی را به بیماران خود توصیه می‌کنند.

در تولید تشک‌های طبی از مواد اولیه و متریالی استفاده می‌شود که در زمان خواب از بدن و ستون فقرات به خوبی محافظت می‌کنند. این تشک‌ها میزان نرمی و سفتی ایده‌الی دارند و فرد هر عادت خوابی که داشته باشد به شکل بدن در آمده و آسایش بیشتر را در زمان خواب برای او فراهم می‌کند.

انواع تشک طبی

تشک‌های طبی انواع مختلفی دارند که دلیل تنوع ‌آنها نوع مواد و شیوه ساخت آنهاست. کیفیت مدل‌های مختلف با یکدیگر متفاوت است اما در نهایت انتخاب یک مدل از میان تشک‌های طبی به سلامت بدن شما و عادت خوابتان بستگی دارد. به طور کلی می‌توان تشک طبی را به 5 دسته تقسیم کرد که شامل موارد زیر می‌شوند.

  1. تشک فنری منفصل
  2. تشک مموری فوم
  3. تشک لتکس
  4. تشک هیبریدی
  5. تشک طبی فوم
انواع تشک طبی

اکثر افراد با تشک‌های فنری آشنایی کاملی دارند چرا که آنها قدمتی دیرینه در صنعت تشک داشته و جزو اولین و قدیمی‌ترین تشک‌های تخت به حساب می‌آمدند. تشک‌های فنری به روز شده، همچنان نیز در بازار به فروش می‌رسند اما تنها یک مدل را شامل نمی‌شوند و در دو دسته، تشک فنر متصل و تشک فنر منفصل وجود دارند.

تشک‌های فنر متصل ایرادات بسیاری داشت که تکان‌های بسیار در زمان جا به جایی یکی از بارزترین آنهاست. این مشکل در تشک فنر متصل تا حدود زیادی برطرف گردید. فنرهای این تشک‌ها در داخل پاکت‌هایی مجزا قرار داشته که اصطلاحا به آنها Spring Packet نیز گفته می‌شود. جدا بودن فنرهای این تشک باعث شده تا هر فنر به صورت مجزا عمل کرده و لرزش، تکان و صدا را در هنگام جا به جایی به حداقل برسد. ضمن آنکه این تشک‌ها نسبت به تشک‌هایی که دارای فنرهای یک تکه هستند دوام و طول عمر بیشتری دارند.

تشک مموری فوم

تشک طبی مموری فوم یا فوم حافظه‌دار از فوم پلی یورتان که به ویسکو الاستیک شهرت دارد، ساخته می‌شود. از این فوم برای نخستین بار در صنعت فضانوردی دنیا برای کاهش آسیب سرنشینان استفاده شد بعدها به دلیل انعطاف‌پذیری بالای آن در صنعت تشک نیز از مموری فوم استفاده شد.

تشک‌های ساخته شده با مموری فوم، نسبت به حرارت و فشار واکنش نشان می‌دهند و در زمان خواب شکل کامل بدن را به خود می‌گیرند. این ویژگی سبب می‌شود تا خوابی راحت و آسایش بدن در هنگام استراحت محیا گردد. همچنین این نوع تشک‌ها در مقابل جا به جایی عمکرد خوبی از خود نشان داده و لرزش و تکان‌های شدید را به صفر رسانده‌اند.

تشک طبی لتکس

لتکس یکی از محبوب‌ترین و مرغوب‌ترین مواد در تهیه تشک است. لتکس از صمغ درخت کائوچو ساخته می‌شود و به همین دلیل این نوع تشک‌ها برای کسانی که به حفظ محیط زیست و بازیافت اهمیت می‌دهند گزینه ایده‌الی است.

لتکس نیز همچون مموری فوم حالت بدن را به خود می‌گیرد اما بر خلاف مموری فوم سریع‌تر به حالت قبل خود باز می‌گردد. تشک‌های لتکس به خوبی از ستون فقرات و شانه‌ها حمایت کرده و کمترین فشار را به این نقاط وارد می‌کنند به همین دلیل این نوع تشک‌ها برای افرادی از دردهای عضلانی و استخوانی رنج می‌برند بسیار مناسب است. ویژگی مهم دیگر این تشک‌ها کاهش لرزش در هنگام جا به جایی فرد دیگر است که همانند مموری فوم، لرزش و تکان را به حداقل رسانده و به این ترتیب با جا به جا شدن، خواب شریک شما بر هم نخواهد خورد.

تشک طبی فوم

فوم شامل انواع مختلفی است که در وزن و ضخامت‌های مختلف وجود دارد. فوم ژل، فوم لتکس،‌ فوم پلی یورتان و فوم جامد همگی نمونه‌هایی از تشک فوم طبی است. فوم به طور یکنواخت در سطح تشک استفاده شده و نرمی و لطافت مورد انتظاری را فراهم می‌کند. تشک‌های فومی نیز همچون دیگر تشک‌های طبی از نظر لرزش و تکان در هنگام جا به جایی عملکرد بسیار خوبی داشته و برای افرادی که از کمر درد رنج می‌برند توصیه می‌شود.

تشک طبی فوم

مزایای استفاده از تشک طبی

امروزه تشک‌ طبی در میان مردم طرفداران بسیاری پیدا کرده است. تولید کنندگان این تشک‌ها برای پیشرفته‌تر شدن آن اقدامات زیادی انجام داده‌اند. ساختار تشک‌های طبی از فوم‌های ژله‌ای است که باعث جذب بیشتر گرما می‌شود. فــوم‌های ژله‌ای به کار رفته در تشک طبی اصل، باعث می‌شود که قالب بدن در سطح تشـک قرار گیرد و باعــث کم کردن فشار بر روی بدن می‌شود.

تشک طبی وزن بدن را به طور یکنواخت برای توازن کامل و عدم فشار بر روی نواحی حساس کمر، شانه و همچنین گردن، پخش کرده و باعث خواب آرام می‌شود. این نوع تشک‌ها برای افرادی که بیماری‌های مفاصل و درد استخوان داردند طراحی شده و بر خلاف تشک‌های فنری، شکل خود را بعد از مدتی از دست نمی‌دهند.

 فــوم‌های محکم تعبیه شده در تشک طبی باعث تقویت عضلات کمر و حفظ ساختار اندام در هنگام خواب می‌شود. سفت بودن سطح تشک به گونه‌ای است که از ستون فقرات به خوبی محافظت می‌کند اما مانند سایر تشک‌ها قسمت‌های میانی بدن را در تشک فرو نمی‌برد. اگر تشک شما خیلی نرم باشد، قسمت میانی بدن شما در تشک فرو می رود و این امر منجر به خم شدن ستون فقرات و تغییر شکل به حالت غیر طبیعی و در نتیجه کمردرد می گردد. از آنجا که این تشک ها سطح سفت‌تری نسبت به تشک های معمولی دارند، برای افرادی که عادت به خوابیدن بر روی زمین هستند مناسب‌تر است.

میزان سفتی تشک بر کیفیت خواب افراد تاثیر می‌گذارد. میزان انعطاف مناسب در تشک بسته به نحوه خوابیدن شخص، قد و وزن او دارد. افرادی که به پهلو می خوابند و زیاد از پهلویی به پهلوی دیگر جابه جا می‌شوند، باید به دنبال تشک های نرم تری باشند. نحوه قرارگیری این افراد بر کاهش فشار بر ستون فقرات مؤثر بوده و بنابراین بهتر است که تشک بتواند شکل طبیعی بدن را به خود بگیرد.

خیلی از افراد گمان می کنند هرچه تشک سفت‌تر باشد طبی‌تر است. البته فرورفتگی یکسانی که در اثر وزن بدن روی تشک ایجاد می‌شود، ممکن است باعث تشدید کمردرد در افراد حساس شود. ولی صرف اینکه تشک سفت به پیشگیری از کمردرد کمک می کند، یا آن را از بین می برد، موضوعی است که از لحاظ علمی ثابت نشده است.برای رفع این مشکل، تشک‌های اسفنجی هوشمند ساخته شده که می تواند درست متناسب با شکل بدن فرو برود و به این ترتیب از فشار نامتناسب روی کمر جلوگیری کند.

خرید تشک طبی

تشخیص تشک طبی اصل از تقلبی

امروز فروشندگان برای بازاریابی و فروش بیشتر تشک‌های غیر استاندارد و یونولیتی را به جای تشک‌های طبی اصل و با نام برند‌های معروف معرفی می‌کنند. و یا مارک کنار تشک را جدا کرده و مارک برندهای شناخته شده را بر روی آنها نصب می‌کنند. تشک‌های تقلبی بسیار سبک و ارزان قیمت‌تر از تشک‌های فوم و اسفنجی هستند و طول عمر بسیار کمی نسبت به سایر تشک‌ها دارند. این نوع تشک‌ها معمولا در کارگاه‌های غیر استاندارد و از مواد اولیه بی کیفیت تولید می شوند.

برای انتخاب یک تشک خوب نیاز است که از نظر کیفیت و قیمت آن را بررسی کنید ودرست ترین تصمیم متناسب با نیازتان را بگیرید

برای خرید تشک‌های طبی و حتی معمولی اول از همه در مورد اینکه چه نوع تشکی نیاز دارید تحقیق کنید و سپس در مورد برند آن اطلاعات لازم را کسب و اقدام به خرید کنید.

یکی از معروف‌ترین تولید کنندگان تشک های طبی و ارتوپدیک شرکت زست می‌باشد این برند آلمانی با ارائه تشک‌های با کیفیت و درجه یک توانسته در دل مردم جا باز کند. شرکت زست در ایران نیز نمایندگی های زیادی دارد برای مشاهده آدرس نمایندگی‌های این برند به صفحه مربوطه مراجعه کنید.

1 نظر در “تشک طبی

  1. امیرحسین گفت:

    یکی از بهترین و کمک کننده ترین مقاله هایی که تونستم بخونم و توی انتخاب بهم خیلی کمک کرد ممنونم از تیم زست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *