تشک طبی

تشک طبی چه تاثیری بر خواب افراد دارد؟

یک تشک طبی خوب و استاندارد نقش خیلی مهمی در خواب افراد دارد. همه ما ۸ ساعت در طول شبانه روز را در خواب هستیم. حتی بعضی از افراد به دلیل بیماری‌های مختلفی که دارند به خواب بیشتری در شبانه روز نیاز دارند تا صبح روز بعد بتوانند عملکرد بهتری در کار و زندگی روزمره خود داشته باشند. هنگامی که ما می‌خوابیم، بدن ما شروع به ترمیم بافت عضلانی جدید و آزاد سازی هورمون‌های مهم می‌کند.

در نتیجه برای خوابی راحت و آسوده باید شرایط مناسب را محیا کنیم. اولین نکته مهم برای داشتن یک خواب راحت، خرید تشک مناسب است. یک تشک خوب و استاندارد علاوه بر خواب آسوده می‌تواند برخی از بیماری‌ها مانند دیسک، سیاتیک، آرتروز را بهبود ببخشد.

انواع تشک‌های خواب

شاید برای شما پیش آمده باشد که برای خرید تشک یا هر چیز دیگری به فروشگاه مورد نظرتان مراجعه کرده باشید و فروشنده از اصطلاحات تخصصی استفاده کند که برای شما ناآشنا باشد، در این موقعیت قطعا شما دچار سردرگمی خواهید شد. بنابراین توصیه می‌کنیم پیش از خرید، اطلاعات کافی نسبت انواع تشک و یا هر کالای مهمی دیگری که نیاز به تحقیق دارد، بدست آورید.

اما در رابطه با تشک، ما می‌توانیم اطلاعات اولیه را در اختیارتان قرار دهیم تا اگر تصمیم به تعویض تشک قدیمی‌تان را گرفته‌اید بیشتر با انواع این محصول آشنا شوید. به طور کلی تشک‌ها به چند دسته تقسیم می‌شوند که شامل موارد زیر هستند.

  • تشک فنردار
  • تشک مموری فوم
  • تشک فوم
  • تشک لاتکس

تشک فنری

اکثر افراد با تشک‌های فنری آشنایی بیشتری دارند زیر این تشک، قدیمی‌تر از سایر تشک‌هاست.

تشک‌های فنری نسبت به تشک‌ها دیگر ساده‌تر و ارزان‌تر هستند. در ساختار آن‌ها، فنرهایی پیچ در پیچ با روکش‌های پارچه تعبیه شده و یا از سیستم‌های نگهدارنده متفاوت مثل فنرهای متصل به هم یکپارچه یا فنرهای پیچیده شده در پاکت‌های مجزا استفاده می‌کنند. سپس با انواع مختلفی از مواد، داخل فنرها را می‌پوشانند تا یک محل خواب راحت را فراهم کنند.

فنرهای داخل این تشک باعث شده که بسیار نرم و راحت باشند. وزن این تشک‌ها سنگین‌تر و حمل و نقل آن نسبت به سایر تشک‌ها کمی مشکل‌تر است. این تشک‌ها با توجه به استحکام زیاد، دارای فنرهایی هستند که قالب بدن در آن جا شده و باعث نرمی و راحتی و آرامش به هنگام خواب خواهد شد. تشک‌های فنری فشار ناشی از ناهماهنگی بدن را در سطح خود کاهش داده و درد کمر را کمتر خواهد کرد.

اما تشک فنری نسبت به تشک‌های طبی طول عمر کمتری دارند و باید پس از مدتی برای جلوگیری از خرابی و از دست دادن حالت ارتجاعی آن، تشک بر روی تخت خواب پشت و رو شود.

نکته قابل توجه: . اگر یک تشک خیلی نرم باشد، بدن شما به سطح، سقوط خواهد کرد و تغییر موقعیت را برای شما دشوار می‌کند. تشک مناسب تشکی است که منحنی طبیعی ستون فقرات شما را پشتیبانی می‌کند.

تشک طبی زست
تشک طبی زست

تشک مموری فوم

نام دیگر تشک‌های مموری فوم، فوم الاستیک است. مهمترین قابلیت این تشک تغییر فرم بدن فردی که بر روی آن خوابیده است که این قابلیت باعث کمتر شدن درد مفاصل و دردهای ناشی از بد خوابیدن می‌شود.

این مدل تشک‌ها به خوبی تحت تاثیر دما قرار می‌گیرند یعنی نسبت به دمای بدن فرد واکنش نشان می‌دهند این بدین معناست که با دمای اتاق تخت تاثیر قرار می‌گیرد، پس ممکن است در ابتدای خواب سرد و سفت به نظر آید. بعد از خوابیدن روی تشک، مموری فوم با حرارت بدن شکل بدن را به خود می‌گیرد.

در ساختار این نوع تشک ژل تزریق شده و لایه‌های فوم با پوشش مشبک برای عبور جریان هوا در هنگام خوابیدن تعبیه شده است. تشک‌های مموری فوم در مقابل حشرات، باکتری‌ها مقاوم هستند.

تشک طبی لاتکس

این مدل تشک‌ها بسیار بادوام و منعطف هستند و کوچکترین فشاری را بر شانه، کتف، و مفاصل وارد نمی‌کند.

تشک‌های لاتکس توانستند در کاهش حرکات نیز موفق عمل کنند و در تختخواب‌های دو نفره اگر یکی از افراد در خواب حرکات زیادی داشته باشد، منجر به بیدار شدن شریک خود در تختخواب نخواهد شد.

افرادی تشک لاتکس دارند در هنگام دراز کشیدن بر روی آن در برخورد اول نرمی این تشک را احساس می‌کنند و  هنگام فشار بیشتر به تشک سفتی آن را احساس می کنند. این ویژگیباعث پشتیبانی کامل از بدن می شود.

تشک طبی لاتکس

این مدل تشک‌ها بسیار بادوام و منعطف هستند و کوچکترین فشاری را بر شانه، کتف، و مفاصل وارد نمی‌کند.

تشک‌های لاتکس توانستند در کاهش حرکات نیز موفق عمل کنند و در تختخواب‌های دو نفره اگر یکی از افراد در خواب حرکات زیادی داشته باشد، منجر به بیدار شدن شریک خود در تختخواب نخواهد شد.

افرادی تشک لاتکس دارند در هنگام دراز کشیدن بر روی آن در برخورد اول نرمی این تشک را احساس می‌کنند و  هنگام فشار بیشتر به تشک سفتی آن را احساس می کنند. این ویژگیباعث پشتیبانی کامل از بدن می شود.

تشک طبی لاتکس برای افرادی که دارای دردهای عضلانی دارند بسیار مناسب است و می توانند بدون هیچ دردی به خواب بروند. این مدل تشک جزء بادوام‌ترین تشک‌های موجود در بازار است.

تشک طبی فوم

در ساختار این تشک‌ها تراکم و وزن‌های متفاوتی از فوم‌های پلی اورتان و یا فوم‌های لاستیکی لاتکس تعبیه شده. تشک طبی فوم در مدل‌ها متفاوت با قیمت مختلف در بازار عرضه می‌شود.

طراحی زیبا و منحصربفرد این تشک‌ها به گونه‌ای است راحتی و نرمی در کل سطح تشک حفظ می‌شود.

این نوع تشک برای افرادی که در هنگام خواب زیاد جابجا می‌شوند و موقعیت خواب خود را تغییر می‌دهند مناسب است. این تشک دارای کیفیت بالایی می‌باشند و در هنگام خواب ، گردش خون در بدن انجام می‌شود.  و همچنین وزن بدن به صورت مساوی بر روی تشک تقسیم می‌گردد، در نتیجه به عضلات و مفاصل فشاری که باعث درد و یا کرختی گردد وارد نمی‌شود.

مزایای تشک‌های طبی

امروزه تشک طبی در میان مردم طرفداران بسیاری پیدا کرده است. تولید کنندگان این تشک‌ها برای پیشرفته‌تر شدن آن اقدامات زیادی انجام داده‌اند. ساختار تشک‌های طبی از فوم های ژله‌ای است که باعث جذب بیشتر گرما می‌شود. فــوم های ژله‌ای به کار رفته در تشک طبی اصل، باعث می‌شود که قالب بدن در سطح تشـک قرار گیرد و باعــث کم کردن فشار بر روی بدن می‌شود.

تشک طبی وزن بدن را به طور یکنواخت برای توازن کامل و عدم فشار بر روی نواحی حساس کمر، شانه و همچنین گردن، پخش کرده و باعث خواب آرام می‌شود. این نوع تشک‌ها برای افرادی که بیماری‌های مفاصل و درد استخوان دارند طراحی شده و بر خلاف تشک‌های فنری، شکل خود را بعد از مدتی از دست نمی‌دهند.

 فــوم های محکم تعبیه شده در تشک طبی باعث تقویت عضلات کمر و حفظ ساختار اندام در هنگام خواب می‌شود. سفت بودن سطح تشک به گونه‌ای است که از ستون فقرات به خوبی محافظت می‌کند اما مانند سایر تشک‌ها قسمت‌های میانی بدن را در تشک فرو نمی‌برد. اگر تشک شما خیلی نرم باشد، قسمت میانی بدن شما در تشک فرو می رود و این امر منجر به خم شدن ستون فقرات و تغییر شکل به حالت غیر طبیعی و در نتیجه کمردرد می گردد. از آنجا که این تشک‌ها سطح سفت‌تری نسبت به تشک های معمولی دارند، برای افرادی که عادت به خوابیدن بر روی زمین هستند مناسب‌تر است

میزان سفتی تشک بر کیفیت خواب افراد تاثیر می‌گذارد. میزان انعطاف مناسب در تشک بسته به نحوه خوابیدن شخص، قد و وزن او دارد. افرادی که به پهلو می خوابند و زیاد از پهلویی به پهلوی دیگر جابه جا می‌شوند، باید به دنبال تشک های نرم تری باشند. نحوه قرارگیری این افراد بر کاهش فشار بر ستون فقرات مؤثر بوده و بنابراین بهتر است که تشک بتواند شکل طبیعی بدن را به خود بگیرد.

خیلی از افراد گمان می کنند هرچه تشک سفت‌تر باشد طبی تر است. البته فرورفتگی یکسانی که در اثر وزن بدن روی تشک ایجاد می‌شود، ممکن است باعث تشدید کمردرد در افراد حساس شود. ولی صرف اینکه تشک سفت به پیشگیری از کمردرد کمک می کند، یا آن را از بین می برد، موضوعی است که از لحاظ علمی ثابت نشده است.برای رفع این مشکل، تشک‌های اسفنجی هوشمند ساخته شده که می تواند درست متناسب با شکل بدن فرو برود و به این ترتیب از فشار نامتناسب روی کمر جلوگیری کند.

خوابی آرام با تشک‌های زست و اسپیرینگ ایر

تشخیص تشک طبی اصل از تقلبی

امروز فروشندگان برای بازاریابی و فروش بیشتر، تشک‌های غیر استاندارد و یونولیتی را به جای تشک‌های طبی اصل و با نام برند های معروف معرفی می‌کنند. و یا مارک کنار تشک را جدا کرده و مارک برند های شناخته شده را بر روی آنها نصب می‌کنند. تشک‌های تقلبی بسیار سبک و ارزان قیمت تر از تشک‌های فوم و اسفنجی هستند و طول عمر بسیار کمی نسبت به سایر تشک‌ها دارند. این نوع تشک‌ها معمولا در کارگاه‌های غیر استاندارد و از مواد اولیه بی کیفیت تولید می شوند.

برای انتخاب یک تشک خوب نیاز است که از نظر کیفیت و قیمت آن را بررسی کنید و درست ترین تصمیم ، متناسب با نیازتان را بگیرید

برای خرید تشک‌های طبی و حتی معمولی اول از همه در مورد اینکه چه نوع تشکی نیاز دارید تحقیق کنید و سپس در مورد برند آن اطلاعات لازم را کسب و اقدام به خرید کنید.

تشک طبی زست

شرکت زست آلمان که چندین سالی است فعالیت خود را در ایران نیز آغاز نموده است، از تنوع بالایی در تشک طبی برخوردار است. تشک‌های زست مناسب تمامی سنین طراحی شده‌اند و این تشک‌ها به خوبی از ساختار بدن در هنگام خواب حفاظت می‌کنند حتی اگر از دردهای استخوانی و عضلانی رنج می‌برید بسیاری از مدل‌های زست برای شما طراحی شده است تا بتوانید خوابی آٰرام را تجربه کرده و در هنگام بیدار شدن از خواب بدنی سرحال داشته باشید.

برای آشنایی بیشتر با این تشک‌ها می‌توانید از قسمت نمایندگی‌های زست، نماینده شهر خود را پیدا کرده و با مراجعه به فروشگاه کیفیت تشک زست را از نزدیک مشاهده نمایید.