مقالات

چگونه و چند وقت یکبار بالش‌ها را بشوییم؟

شستشوی بالش

بعد از یک روز طولانی و خسته کننده، استراحت و خوابیدن مهم‌ترین چیزی است که به آن فکر می‌کنیم. اما خوابیدن بر روی بالشی که بوی عرق می‌دهد و یا گرد و خاک و خرده‌های ریز غذا بر روی آن باقیمانده است، به هیچ وجه خوشایند نخواهد بود.

برای داشتن خوابی دلپذیر، بالش‌ها باید به صورت مرتب شسته شوند. اما یک بالش هر چند مدت یک بار به شستشو نیاز دارد؟

معمولا باید بالش‌ها را هر دو هفته یکبار و رویه بالش یا کاور آن را هر هفته بشویید تا آثار نامطلوب باقیمانده بر روی آن از بین بروند. همچنین برای آگاهی بهتر در رابطه با زمان و نحوه شستشوی بالش‌هایتان می‌توانید از راهنمای موجود بر روی آنها استفاده کنید.

عرق کردن و تغییرات دما در طول زمان بر روی بالش تاثیر می‌گذارد و حتی قرار دادن بالش در یک محافظ تاثیری در این موضوع نخواهد داشت. به طور کلی می‌توانید با رعایت نکات مربوط به مراقبت از بالش‌ها مکانی مناسب و پاکیزه جهت استراحت را برای خود فراهم کنید.

نحوه شستشوی بالش

نحوه شستشوی هر بالش با توجه به الیافی که در آن به کار رفته متفاوت است، اگر بالش شما از الیافی چون پشم، الیاف یا پَر، پر شده است می‌توانید مراحل زیر را برای شستشوی آن انجام دهید.

توجه: برای شستشوی بالش‌های مموری فوم و لاتکس از مراحل زیر استفاده نکنید.

نحوه صحیح شستشوی بالش
  1. ابتدا اطمینان حاصل کنید که بالش کاملا سالم باشد و درز یا پارگی بر روی آن نباشد.
  2. حداکثر دو بالش را داخل ماشین لباسشویی گذاشته و با انتخاب چرخه شستشوی ملایم اجازه دهید تا پاکسازی شوند. از مقدار کمی مواد شوینده ملایم جهت شستشوی بالش‌هایتان استفاده کنید. بهترین ماده شوینده برای شستشوی بالش مایع لباسشویی است.
  3. پس از انجام عملیات شستشو، اجازه دهید تا بالش به شکلی آرام و پیوسته خشک شود.

بهتر است شستشوی بالش‌هایی که با الیاف پشم شیشه پر شده‌اند را به صورت سنتی و با دست انجام دهید زیرا در ممکن است در صورت فشردگی الیاف پشم شیشه داخل آن گلوله شود. برای این کار یک وان را پر از آب کنید و به مقدار بسیار اندک مواد شوینده ملایم به آن بیافزایید و سپس با دست شستشوی بالش را به آهستگی انجام دهید. پس از شستشو نیز آب داخل آن را یه آرامی خارج کرده و در معرض نور مستقیم خورشید قرار دهید تا به طور کامل خشک شود.

مزایای شستن بالش

شستشوی مرتب بالش‌ها مواد داخلی آنها را به نوعی زنده کرده و سبب افزایش طول عمر بالش می‌شود. معمولا باید به صورت هفتگی بالش‌های خود را تعویض کنید اما با شستشو و تعویض مداوم رویه یا کاور آنها و در نتیجه از بین رفتن آثار نامطلوب، دیگر نیاز به شستشوی هفتگی بالش نیست.

حتی در صورت شستشوی مرتب بالش، باید هر سال آنها را تعویض کنید. به علاوه بهتر است که همواره دو عدد بالش برای خود داشته باشید تا در صورت عدم انتقال حس خوب از یکی از آنها بتوانید سریعا از بالش دیگر استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *